Teachers

To email anyone, please click on their name if it is highlighted blue.

Suburb Name Qualifications Post Code State Phone Mobile
Abbotsford / Wareemba Amy Hume

Designating Linklater Teacher, BA (Syd), ADPA, CSCA

2046 NSW 02 8040 1902 0411 752 075
Albury Val Edmunds 2640 NSW 02 6021 7561 0407 917 671
Artarmon / Rouse Hill Marg Haynes 2064 NSW 02 9966 5425 / 02 9966 5013
Balmain Rhona Rossiter

ALSM, LLSM 

2041 NSW 0415 417 812
Baulkham Hills Amanda Sutherland

ASDA

NSW
Beecroft/West Pennant Hills Bron Lim

BA, Grad. Dip Ed, ADPA

2125 NSW 0413 693 346
Bellevue Hill Sheila Hammond 2023 NSW 9365 0992 0404 961 358
Bellevue Hill Suzanne Burrows

MA.Grad.Dip.Teach. ASDA LTCL

2023 NSW 02 9327 5445 0457 003 931
Bellevue Hill Michele Brandenburger

LTCL, Performers Dip S&D (UCT) BA (UNISA)

2023 NSW 0415 893 331
Berowra Heights Donna Heffernan 2082 NSW 0417 255 164
Blakehurst Lynette Trent 2221 NSW 0407 225 020
Blue Mountains Tracy Hardwick

ATCL

2780 NSW 0401 969 606
Bowral/Mittagong/Hill Top Kathryn Whitelaw

Dip NSTC (EC/Infants); ATCL

2576 NSW 02 4898252
Budgewoi Trisha Noble 2262 NSW 02 4399 2127
Burwood Lynette Hawkey

ADPA; CVCA (Dist)

2134 NSW 0417 228 757
Burwood Monica Bain

ATCL

2134 NSW 0412728831
Camden Marilyn Cutbush 2570 NSW 02 4647 8859 0447 470 500
Carlingford Elaine Hodda

ASDA, LSDA

2118 NSW 02 9871 2310 0409 604 076
Carlingford Danielle Atkinson 2171 NSW 02 9753 2003 0404 024 193
Castle Hill Merryl Lloyd

A.AGMS L.AGMS F.IMEB Ex Cert. IMEB

2154 NSW 02 9894 6347
Castlecrag Therese Bennetts

LTCL,  ALAM (London) Hon Dip ASCA

2068 NSW 0417 060 917
Chapman Alana Quinn 2611 ACT 02 6288 7800
Chatswood Angela Tesoriero

LTCL

2068 NSW 0402 439 250
Cherrybrook Donna Fernandez

BA Dip Ed, IMEB Teacher Diploma

2126 NSW 9899 8445 0421 895 929
Coal Point Dr Kathleen Warren

EdD MA (hons) (MacqUni, FTCL, LASA

2283 NSW 02 4959 2598
East Gordon Marie Jones 2072 NSW 02 9498 2285
East Ryde Victoria Clancy 2113 NSW 0418 470 599
Eastern Suburbs Catherine Quealey

ADPA (T)

NSW 0421 053 261
Eastern Suburbs / Vaucluse Jennifer Shames 2030 NSW 0413 016 743
Erskineville Natalie Lopes 2043 NSW 02 9557 4510 0408 965 417
Exeter Brigid Gregg

BA (Performance),DipTeach (Primary), ADPA (T), APCA

2579 NSW 0418 698 161
Faulconbridge Terry Timbs 2776 NSW 02 4751 5982
Figtree Roberta Seaberg

B.Ed(Dist), ASDA

2525 NSW 4228 8106
Five Dock Diana Bracks-Hopwood 2046 NSW 02 9427 1672 0411 117 379
Forbes Marie I Hollstein 2871 NSW 02 6851 1601
Frenchs Forest Trish Collier 2086 NSW 02 9975 7837
Gordon Jan Adams 2072 NSW 9499 7310
Goulburn/Taralga/Crookwell Tanya Creer 2580 NSW 0400771054
Greystanes Helen Marchant 2145 NSW 02 9636 7509
Greystanes Pamela Lynch 2145 NSW 02 9636 9337
Gulgong Robyn Newton 2852 NSW 02 6374 1523
Homebush Rachel Hennessy

M Teach (Sydney Univ) ATCL

2135 NSW 02 9763 1220 0414 992 749
Hunters Hill Corinne Adams 2110 NSW 02 98172136
Hunters Hill Kerry Maxwell 2110 NSW 0488 034 980
Keiraville Anette McCann 2519 NSW 02 4229 2645 0419 632 682
Kiama Downs Patricia Cotter 2533 NSW 02 4237 6227 0412 377 088
Killara Sandy Cooper 2071 NSW 02 9440 7480 0409 248 312
Kingswood Sari Erasmus Hickey 2747 NSW 02 4736 3738 0407 146 506
Lane Cove Judith Mayer

BA LSDA

2066 NSW 02 9427 3659 0412 609 314
Longueville Frank Knowles 2066 NSW 02 9427 3215
Manly Susanne Harrison 2095 NSW 02 9977 8699 0407 011 006
Menai/Sutherland Kathy Savos 2232 NSW 0407 064 358
Mosman Megan Francis 2088 NSW 0421 639 255
Murwillumbah Bryanne Jardine 2484 NSW 02 6672 5554
Naremburn Barbara Foster 2065 NSW 02 9460 7854 0416 199 422
Narrabeen Gillian Stumbles 2101 NSW 02 9971 1337
Newcastle / Lake Munmorah Ishbel Beadle 2259 NSW 0411 465 917
Newcastle / Stockton Joanne Jones 2295 NSW 0439 770 177
Normanhurst Judith Burgess 2076 NSW 02 9943 0436
North Rocks Dr Paul March

PhD (UTS); M.Litt(UNE); MA (Hons) (Syd); FESB; LTCL, Hon Dip ASCA; FACE; FRSA

2151 NSW 02 9871 1847 0418 234 386
North Sydney Moira Hawker 2060 NSW 0414 299 706
Oatlands Jan Creer 2117 NSW 02 9630 5167
Pearl Beach Patricia Spillane 2256 NSW 0411 486 994
Pennant Hills Jacqueline Field 2120 NSW 0419 208 223
Penrith Sylvana De Filippis

IMEB Associate Teacher

2750 NSW 02 4732 5331
Picton / South West Rocks Mary Rose Aiken

ATCL; BA DipEd

2571 NSW 4677 2764 0414 672 558
Point Clare Danielle Brame Whiting

BA(Hons) LTCL Grad.Dip.Ed

2250 NSW 0413 392 802
Port Macquarie Liz Paine 2444 NSW 0400 778 807
Pymble Sarah Meijer 2073 NSW 02 9402 5635 0449 695 735
Riverview Mary-Ruth Monsour 2066 NSW 02 9975 5383 0401 734 545
Riverview Margaret Knapp 2066 NSW 0427 976 698
Roseville Noel Cislowski 2069 NSW 02 9412 1707
Rozelle/Lilyfield Geneva Gilmour

ADPA (AMEB) Dip. ASCA

2040 NSW 9810 3601 0421 954 184
St Ives Katie Russett

BCom (Syd), ADPA

2075 NSW
Sylvania Waters Annette Mutch 2224 NSW 02 9522 5401 0407 249 452
Tamworth Robyn Christmas

LTCL(T), ATCL

2340 NSW 02 6766 1543 0414 392 012
Tamworth Anne Marie Barker

LSDA

2340 NSW 67665463 0429 923 193
Umina Heather Gorvin

AAGMS, BA Comms

2257 NSW 0423 561 967
Valley Heights Lynette Sibley 2777 NSW 02 4751 2080 0407 951 000
Wagga Wagga Zita Denholm 2650 NSW 02 6925 2251
Wagga Wagga Jill Tucker 2650 NSW 02 6925 3063 0428 818 740
Warrimoo Joanna Sparrow 2774 NSW 0414 741 364
Weston Dorothy Dashwood 2611 ACT 02 6288 4875
Willoughby Annette Kosseris-Haynes

ASDA: LSDA

2068 NSW 02 9958 8332 0415 913 934
Wollongong Erin Bubb 2526 NSW 0421253631
Wollongong/Shell Harbour Erin Mascord

BEd. BTeach (Primary), ASDA

2500 NSW 0402 509 352
Woollahra John Walker

MA;,M Litt;FTCL;LSDA;

2025 NSW 02 9387 2026
Woronora Kathy Savos 2232 NSW 02 9542 3527 0407 064 358